Co dalej z kredytami zaciaganymi w obcej walucie?

Kredyty zaciągane w obcych walutach wbrew zapowiedziom i powszechnym opiniom nie odeszły jeszcze do lamusa. Banki w dalszym ciągu udzielają zobowiązań we franku szwajcarskim, euro, funcie brytyjskim czy dolarze amerykańskim. Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, iż jedynie kredyty w euro mają jeszcze jakiekolwiek znaczenie rynkowe – przeciętne oprocentowanie takich produktów bankowych wciąż jest niższe niż w przypadku kredytów wyrażonych w polskiej złotówce.

Warto dodać, iż w ofertach banków w dalszym ciagu istnieje możliwość zaciągania zobowiązań w obcej walucie, natomiast możliwość ich uzyskania jest bardzo ograniczona – podaje portal www.gazetaprawna.pl .Przedstawiciele KNF już dwa lata temu stali na stanowisku, iż podaż kredytów walutowych powinna być minimalna. Jednym z argumentów przemawiających za ograniczeniem tych produktów był fakt, iż generują one zbyt duże ryzyko dla krajowego systemu bankowego. W trakcie kolejnych dwóch lat wprowadzono liczne obostrzenia, które sprawiły iż kredyt walutowy stał się przywilejem dla nielicznej grupy konsumentów. 

Eksperci twierdzą, iż to tak zwana Rekomendacja S III przesądziła o ich losie. Największe znaczenie miał zapis ograniczający udział miesięcznej raty do 42% dochodu kredytobiorcy. Wcześniej w odniesieniu do kredytów walutowych stosowano mniej restrykcyjne zasady przewidziane przez Rekomendację T. Warto dodać, iż w dalszym ciągu dotyczy ona klientów zaciagających kredyty w złotówkach. Osoby należące do tej grupy mogą spłacać raty stanowiące 50% lub 65% miesięcznego dochodu.

KNF już kilka lat temu sformulował zalecenia mające ograniczyć dostępność kredytów walutowych. Jeden z zapisów Rekomendacji S mówi, że osoba zaciągająca kredyt w obcej walucie musi wykazać się zdolnością kredytową wystarczającą do spłaty wyższego o 20% kredytu złotówkowego.  Analiza ofert wskazuje, że aby uzyskać kredyt w obcej walucie (w przypadku ogólnodostępnych ofert) przede wszystkim należy mieć ponadprzeciętne dochody. Natomiast warto dodać, iż marże ustalane przez poszczególne banki różnią się dość znacznie między sobą.

Autor: H.Mikulska/ Kredito24   Zdjęcie: Lupo/ pixelio.de