Polacy nie chcą już żyć na kredyt

Polacy coraz rzadziej pożyczają pieniądze – podaje portal www.biznes.interia.pl. Kurczy się zarówno rynek kredytów hipotecznych, jak i gotówkowych. Kredyty zaciagane sa głównie w celu utrzymania standardu życia (remonty mieszkań, zakup samochodów czy AGD). W przyszłym roku prognozy nie przewidują zmian w tym zakresie (głównie ze względu na spowalniającą gospodarkę).

Kredyty hipoteczne w bieżącym roku udzielone zostały na kwotę 10 mld złotych. W porównaniu do końca 2011 r, rynek pożyczek skurczył się o około 9-10 procent. Jeszcze większe spadki zanotowano w segmencie kredytów ratalnych (w ciągu roku skurczył się on o aż 17%).Badania pokazują, iż zaledwie 5% Polaków deklaruje zamiar zaciągnięcia pożyczki ratalnej w nadchodzącym 2013 roku (mimo iz ponad połowa ankietowanych przyznaje, że przydałby się dodatkowy zastrzyk gotówki). Świadczy to o tym, iż Polacy coraz ostrożniej podchodzą do kwestii zadłużania.  Zgodnie z wynikami badania, na remont mieszkania zapożyczyłoby się 16% ankietowanych, natomiast 8% deklaruje, iż to nagła awaria sprzętu RTV czy AGD byłaby powodem zaciągnięcia zobowiązania.

Polskie gospodarstwa domowe zadłużone są na blisko 570 mld złotych. W porównaniu do lat ubiegłych widać mniejszą skłonność do przedpłacania rat kredytów. W opinii ekspertów wpływ na sytuację ma między innymi wysoki kurs walut obcych (franka szwajcarskiego oraz euro). Z drugiej zaś strony, może być oznaką oszczędniejszego trybu życia Polaków. Profil koserwatywnego kredytobiorcy będzie się utrzymywać również w roku 2013. Blisko 60% ankietowanych deklaruje, iż nie planuje żadnych działań w zakresie finansów, natomiast ponad 40% z nich deklaruje, że myśli o oszczędzaniu (najchętniej wybierana formą jest lokata terminowa). Ostrożne podejście widac również w przedświątecznych deklaracjach. Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini wynika, iż około 80% ankietowanych za świąteczne zakupy zapłaci z własnej kieszeni nie korzystając z kredytów.

 

Autor: H.Mikulska/ Kredito24    Zdjęcie: GG-Berlin/pixelio.de